#VærkDinVerden er skabt af Råderum, som siden 2008 har
udvidet og udfordret kunstens
konventionelle formater.

Råderum skaber nye platforme, fællesskaber og rum for og omkring samtidskunsten med fokus på deltagelse og ejerskab. Et vigtigt aspekt i vores arbejde er kunstens potentiale og udfoldelse i forskellige rumlige og sociale kontekster. For at kunne agere bedst muligt i forhold til dette er Råderum en mobil enhed, der kan være til stede i alle former for sammenhænge og geografiske kontekster.

Charlotte Bagger Brandt

Direktør
charlotte@raaderum.com
51511951

Amalie Frederiksen

Kurator og projektleder
amalie@raaderum.com
40725138

Erik Duckert

ADManager
på sociale medier
erik@raaderum.com
28760675

Anne Riber

Presseansvarlig
anne@raaderum.com
40894224

Camilla Tullin

Content manager
camilla@raaderum.com
53637418

Marie Djernes Brostrøm

Praktikant
marie@raaderum.com
51321850

Nanna Gabriella Thor-Rasmussen

Praktikant
nanna@raaderum.com
20660859

Sofia Tange Akiros

Praktikant
sofia@raaderum.com
61466325

 

Kunst er en del af din virkelighed.

Den overrasker dig på de mærkeligste steder, og forstyrrer dig på de underligste tidspunkter. Kunst fucker med dig og løfter dig op igen. Kunst smadrer dit verdenssyn og giver dig et nyt verdenssyn. Kunst siger simple ting på en mega kompliceret måde. Og siger komplicerede ting på en mega simpel måde. Kunst forandrer skoler, hospitaler, parker, huse og de stier, du går på.

Vores
samarbejds
partnere

Projektet realiseres af Råderum med støtte
fra Bikubenfonden og Statens Kunstfond